Alergija na sunce, beta karoten i najbolje kreme za zaštitu
Sve što treba da znate o alergiji na sunce, beta karotenu i kremama za zaštitu od sunca. Istražite korisne savete i preporuke.
Alergija na sunce: kako se zaštititi i koje kreme koristiti
Mnoge osobe se tokom letnjih meseci suočavaju sa alergijom na sunce, koja se manifestuje crvenilom, svrabom i osipom, posebno na delovima tela kao što su dekolte i ruke. Međutim, postoji nekoliko načina da se ublaže simptomi ili čak spreči pojava alergije.
Beta karoten kao prirodna zaštita
Jedna od metoda za prevenciju alergije na sunce je uzimanje beta karotena. Beta karoten je prirodni pigment koji se nalazi u voću i povrću, a može se unositi i kroz suplemente. Neki korisnici su primetili da redovno uzimanje beta karotena pre i tokom izlaganja suncu može sprečiti pojavu alergije. Međutim, važno je napomenuti da beta karoten ne pruža potpunu zaštitu od štetnih UV zraka, pa je neophodno kombinovati ga sa kremama za sunčanje.
Da li beta karoten zaista deluje?
Neki ljudi su potvrdili da im beta karoten pomaže da izbegnu alergijske reakcije, dok drugi nisu primetili značajnu razliku. Ako planirate da koristite beta karoten, preporučuje se da ga uzimate najmanje mesec dana pre početka sunčanja kako bi se organizam pripremio.
Kreme za sunčanje koje pružaju zaštitu
Kada je reč o kremama za sunčanje, ključno je izabrati proizvod koji pruža dovoljnu zaštitu i odgovara vašem tipu kože. Evo nekih od najčešće preporučivanih:
1. Ladival
Ladival je nemačka kolekcija kremi za sunčanje koje su posebno pogodne za osetljivu kožu. Sadrži Q10, vitamine C i E, a ne sadrži boje, konzervanse i emulgatore. Korisnici hvale njegovu laganu teksturu koja se brzo upija.
2. Eucerin
Eucerin ima posebnu liniju za kožu sklonu alergijama na sunce. Njihove kreme sa faktorom zaštite 15, 25 i 50 pružaju efikasnu zaštitu, a dodatno smiruju iritaciju.
3. Sebamed
Sebamed kreme su takođe dobar izbor za osetljivu kožu. One ne sadrže parabene i pružaju visoku zaštitu od UV zračenja.
4. Pronasol (Šaljićev melem)
Pronasol je domaći proizvod koji mnogi koriste decenijama. Dostupan je u verzijama sa i bez zaštitnog faktora, a posebno je popularan zbog prirodnih sastojaka.
Kako pravilno koristiti kreme za sunčanje?
Da bi kreme za sunčanje bile efikasne, važno je:
- Naneti ih 20-30 minuta pre izlaganja suncu.
- Obnoviti nanos nakon kupanja, brisanja peškirom ili znojenja.
- Koristiti dovoljnu količinu – preporučena količina je oko četiri kašike za celo telo.
- Izbegavati sunce u najtoplijem delu dana (između 11 i 16 časova).
Zaštita posle sunčanja
Nakon izlaganja suncu, kožu je važno negovati kako bi se sprečilo sušenje i ljuštenje. Korisni proizvodi uključuju:
- Aloe vera gel – hladi i smiruje opekotine.
- Panthenol kreme – regenerišu oštećenu kožu.
- Hidratantne losione posle sunčanja – obezbeđuju dugotrajnu hidrataciju.
Egipatsko sunce – zašto je manje agresivno?
Neki putnici su primetili da sunce u Egiptu ne peče toliko kao kod nas. Jedna od teorija je da je to zbog manjeg indeksa UV zračenja ili činjenice da iznad Egipta nema ozonske rupe kao što je slučaj iznad Evrope. Međutim, iako sunce možda ne peče toliko, UV zraci su i dalje prisutni, pa je zaštita i dalje neophodna.
Zaključak
Alergija na sunce može biti izuzetno neprijatna, ali uz pravilnu prevenciju i negu, moguće je uživati u lepom vremenu bez neprijatnih posledica. Beta karoten može pomoći, ali kombinacija sa kvalitetnim kremama za sunčanje i izbegavanje najjačeg sunca ključni su za uspešnu zaštitu. Ne zaboravite da i nakon sunčanja vaša koža zahteva pažnju kako bi ostala zdrava i lepa.